11.4.14 על חרות, ניסים וניצנים

על חרות ניסים וניצנים

פסח חל בחודש ניסן, כידוע לכם. מקראית, חודש ניסן הוא החודש הראשון בחודשי השנה. משה צווה זמן קצר לפני יציאת מצריים לקדש חודש זה "החדש הזה לכם ראש חדשים, ראשון הוא לכם לחדשי השנה" (שמות י"ב, ב'). 

השם ניסן, מקורו בתרבות הבבלית. באכדית, "ניסנו", משמעו ניצן כניצני פריחת האביב. 

מאוחר יותר, נתנו חז"ל פרשנות שמקורה בקרבה לצליל המילה "נס", משום שבחודש זה, נעשו ניסים לישראל.

לטעמי הנס הגדול ביותר שנעשה לישראל, הוא התמודדות עם הפחד והפיכת הפחד לתשוקה ומטרה.

בני ישראל, שהיו עבדים, שוכנעו על ידי משה, להאמין כי הם יכולים אחרת. אפשרי להם להיות בני חורין.

הם ידעו כי אם יכשלו במשימתם, אחריתם תהייה קשה יותר מגורלם הנוכחי.

אני בטוחה שבבתי העבריים, דיברו גברים עם נשותיהם וחישבו את הסיכויים, את הבעד ואת הנגד. אני בטוחה ששנתם נדדה ומחשבתם נטרדה, לפני שקיבלו את ההחלטה להצטרף למשה.

זה לא פשוט בכלל להסתכל לפחד בעיניים ולהתגבר עליו.

אנחנו זוכרים מקרים נוספים בהסטוריה שלנו, בה הביטו לפחד בעיניים. מרד בר כוכבא, מרד גטו ורשה וכל הרעיון הציוני והקמת מדינת ישראל הם עדות לכך (ויש שיאמרו - נס גדול).

לעיתים המשימה כשלה, כמו במקרי מרד בר כוכבא ומרד גטו ורשה, אך הסיפורים מסופרים בגאווה. גאווה על הגבורה -  ההתגברות על הפחד ולקיחת הסיכון לשם הסיכוי המובטח.

וזו בעצם היציאה מעבדות לחירות לטעמי, הנכונות להכיר בכך שיש לנו בחירה חופשית ולקחת בחירה זו לידינו, חרף הסיכונים. ממקום זה לצמוח ללבלב לא משנה מה התוצאה הסופית.

לזכור, שגם אם המטרה שהגדרנו לא הושגה, השגנו דברים לא פחות חשובים. 

זו לא המלצה להתעלם מרגשות שנלווים לכך שהמטרה לא הושגה, להיפך. לבנו את הרגשות שלכם. תנו לתחושות העצב, התסכול, הכעס להיות. הכילו אותם.

חכו רגע לפני שאתם עולים על הסוס. כוונו שוב את הכוונת ודייקו.. ובאותה עת.. הודו על היכולת שלכם לבחור באופן חופשי ועל האומץ לעשות זאת. אהבו עצמכם על מי שאתם על מי שהייתם ועל מי שעוד תהיו.

חג שמח ומהנה

סינקו בניית אתרים | Ran Meron Studio Art Design | דף הביתאודותאימון הוליסטיתטא הילינג