20.10.14 תגובות של בני אדם לסכנה בהשוואה לתגובות בעלי החיים לסכנה

תגובות של בני אדם לסכנה בהשוואה לתגובות בעלי החיים לסכנה

אתמול, בטח שמעת/קראת/חוית בעצמך, ישראל עברה סערה באמצע הסתיו. רק אמצע אוקטובר וכבר הפסקות חשמל, עצים נופלים ומבול. הסערה, כמו כל סערה, באה לה בהפתעה וגרמה לי להרהר בדרך בה אנו מגיבים לסערות בחיינו, כשאנחנו מרגישים שהקרקע נשמטת תחת רגלינו. בואו נראה את הדמיון בין התנהגותינו לעולם החי:

החיפושית - מתקשחות וקופאות אל מול סכנה - אחדים מאיתנו יקפאו אל מול הסערה ולא יפעלו כלל. לאלה צפוייה סכנה, שכן, הם עלולים להתפס בסערה ולהנזק ממנה. מה ההגיון?  אולי לא יבחינו בי ואצליח להחלץ.
(אנדקוטה על יענים, הם בשעת סכנה בורחים. האגדה לגבי טמינת ראשם בחול מקורה בכך שהם חופרים מחילות בחול עבור הביצים אותם הטילו, על מנת לשמור עליהם מסכנות)

זיקית - משנה את צבעה כדי להטמע בסביבה - אחדים מאיתנו, ישנו עצמם כד להתאים לדרישות הסבבה. לאלה צפוייה הסכנה שבחיים לא מאושרים, שלא מתאימים לנו. חיים בהם אנחנו מרצים אחרים ולא את עצמנו. אנחנו לפעמים אפילו לא יודעים מי אנו. מה ההגיון? אנחנו לכאורה נמנעים מעימותים, לא מושכים תשומת לב לטוב ולרע.

דלק - מפריש חומר בעל הריח החריף שמשמש לו לסימון הטריטוריה וקביעת גבולות הנחלה על מנת להבריח את אויביו - אחדים מאיתנו ינקטו בהתנהגות מאיימת. הסכנה היא שכשאין לנו כוח אמיתי, עלולים לחשוף את ה"תרמית" שלנו ולא לפחד מאיתנו. מה ההגיון? יכול להיות שנצליח בתרמית ואולי אפילו נצליח לזייף את הכח שלנו עד שיהפוך לכח אמיתי.

שפן - כששפנים חיים בקבוצה, יש להם את "השפן התצפיתן": אחד השפנים, בדרך-כלל זכר בוגר וחזק, יושב במקום גבוה וצופה על הסביבה. כשהוא מבחין בסכנה, הוא משמיע קולות אזעקה מיוחדיםהמשדרים לכל השפנים האחרים להימלט ולהסתתר. לאחר שכולם הסתתרו גם הוא יחפש מקום מסתור - אחדים מאיתנו יסמכו רק על אחרים, שיאבחנו ויבינו את הסכנות הצפויית לנו. הבעייה היא שלפעמים אחרים לא באמת יודעים מה טובתנו אנו. מה ההגיון? נוח לנו לתת אחריות לאחרים וגם... להאשים אחרים.

לביאה - לפעמים בורחת, לפעמים מתגוננת באומץ לפעמים תוקפת - אחדים מאיתנו מעריכים בכל פעם את הסכנה העומדת מולם ובהתאם לשיקולים בוחרים בנתיב הפעולה המתאים לאותו מקרה. הסכנה שבכך היא שאנחנו עלולים לטעות בתחשיב הסיכון ותגובתנו עלולה שלא להצליח ו... האחריות היא שלנו. מה ההגיון? אנחנו אחראים על מעשינו לטוב ולרע. אנחנו מחוברים לעוצמות שלנו, לומדים אותן וממשיכים לפתחן.

כדאי לנו להכשיר עצמנו וללמוד מבעוד מועד איך להגיב במצבים בהם אנו מרגישים שהקרקע נשמטת מתחת לרגלינו. אמנם לא נוכל לשלוט בסיטואציה, אך באמצעות הבחירה שלנו בתגובה אנחנו מחזירים את השליטה לידיים שלנו.

סינקו בניית אתרים | Ran Meron Studio Art Design | דף הביתאודותאימון הוליסטיתטא הילינג