16.12.13 מהיום אמרו "כשלתי-השכלתי"

 מהיום אמרו "כשלתי-השכלתי"

בספרה של טינה סילינג "דברים שהלוואי שידעתי בגיל 20", היא ממליצה לכתוב קורות חיים של כישלונות. כישלונות הם חלק מהלמידה שלנו הם מאפשרים לנו להבין דברים על עצמנו, לזהות את מקורות הכח שלנו ולתקן. טינה מביאה כאחת לדוגמאות ה"כישלון" את סטיב ג'ובס שפוטר מחברת אפל – החברה שיצר ב10 אצבעותיו –ואיך זה השפיע עליו באופן חיובי ביותר.

 המילה כישלון, מפילה עלינו מורא. כאשר אני מדברת בקורסים או באימונים על הדרך ללמוד מכישלונות, מבקשים ממני להשתמש בטרמינולוגיה אחרת. הפכתי רבות במחשבתי באיזה מילה חליפית ניתן להשתמש: אתגרים? מהמורות? ואז זה הכה בי... השורש של כשלון הוא כ.ש.ל השורש של השכלה הוא ש.כ.ל וזה בעצם מה שאנו צריכים לעשות, כמה פשוט, להפוך את הכשל לשכל, את הכישלון ללמידה.

האופן בו אנו מסתכלים על הכישלון, היא הבחירה שלנו, אנחנו יכולים לנקוט בגישה הדרמתית ולשקוע בדיכאון, לחוש תבוסה, להאשים גורמים חיצוניים או... שאנחנו יכולים לעלות מייד בחזרה על הסוס, להתבונן על חיינו ומעשינו, ואז להביא לצמיחה בחיינו, ללא דרמה, אלא בתובנות.

כמו סטיב ג'ובס, הדרך להצלחה של רבים וטובים רצופה בכישלונות. מה שהפך אותם למצליחים זו האמונה בעצמם חרף הכישלון, ההתמדה והנחישות. קחו את נשיא המדינה שלנו, אמנם הוא לא הצליח להיבחר לתפקיד ראש הממשלה, אך נחישות, התמדה וחשיבה מחוץ לקופסא הביאו לו תמיכה וכבוד בכל רחבי העולם ובסופו של דבר הביאו לו את תפקיד נשיא מדינת ישראל.

 סיפרה לי מתאמנת, כשדיברנו על הפרפקציוניזם שמונע ממנה להעז, שמה תיכשל, על הדרך בה למדה לרכב על אופניים כילדה. היא נפלה, נחבטה, נסעה לתוך שיחים  - היא הייתה נחושה! בסופו של דבר היא הצליחה! את התחושה הזו של הצלחה למרות הכשלים שבדרך, היא יכולה ליישם בתחומים אחרים בחייה, מתוך הבנה שלהיכשל זה לא סוף העולם אלא תחילת הרפתקה חדשה.

 בחור צעיר סיפר לי ש"הכישלון" שלו הוא זה שלא סיים את התואר, שהיה לו קשה לעמוד מול ההורים, המשפחה, החברים וגם מול תחושת הכישלון שלו, אבל, הוא למד מה באמת טוב לו, את החוסן שלו, להקשיב לקול הפנימי שלו ולאינטונאציה – שיעורים חשובים להמשך חייו.

 גם אני למדתי שמתוך עשייה אני לומדת הרבה יותר. אני מודה, לעיתים קרובות העשייה שלי לא לגמרי מספקת את הסטנדרטים הגבוהים שלי. אך שמתי לב שכשאני מנסה להגיע למושלמות אני פשוט לא עושה ולעומת זאת, כשאני עושה, אני משתפרת! אני לומדת את על החזקות שלי, לומדת איך להעצים את היכולות שלי וגם לומדת להתייחס אל עצמי באהבה ולהוקיר את ההתמדה והמאמץ שלי. דברים אלה הופכים אותי להיות שלמה עם עצמי ונוסכים שלווה וסיפוק בחיי.

 אז מהיום אמרו נכשלתי – השכלתי!! והמשיכו למצוא דרכים לכיבוש העולם!

סינקו בניית אתרים | Ran Meron Studio Art Design | דף הביתאודותאימון הוליסטיתטא הילינג