28.10.13 העלבתי את אוזי החתול שלי וזה מה שיצא - הרהורים על קצרים בתקשורת

העלבתי את אוזי החתול שלי וזה מה שיצא - הרהורים על קצרים בתקשורת


היום הרהרתי רבות בתקשורת, במשמעויות שלה והסיבות להיווצרות קשיים בתקשורת.

אוזי החתול שלי נעלב ממני. הוא ניהל קרב נגד חתול שפלש לביתנו. כל הבית נמלא נהמות, יללות ושערות. מאוד נלחצתי וסייעתי לו להבריח את הפולש. אוזי ממש כעס ונעלם מתחת למיטה למשך כל היום. הרגשתי שסרסתי שוב את חתולי. נראה לי שהוא ממש נעלב מכך שלא סמכתי עליו שהוא יודע כיצד לנהל את המאבק בעצמו.

ניסיתי להסביר לו, בעודי מנסה להוציא אותו מתחת למיטה, שכוונתי הייתה טובה ופעלתי מתוך דאגתי אליו. נהמותיו העידו כי הוא לא שוכנע.  הוא התחפר במערתו ויצא רק לפנות ערב.

ברור שהפרשנות של כל אחד מאיתנו לסיטואציה הייתה מנקודת מבטו הוא. הרי אין דבר כזה מציאות אובייקטיבית.נושא התקשורת עולה רבות גם בין מטופליי/מתאמניי.  הסוגיות שהם מעלים מגוונות:

אני לא מצליח ליצור שיח

הבת שלי קיבלה עבדה מאביה לקיץ. הוא דרש ממנה לעשות את הדברים בדרך שלו, התגמול הנדיב היה אמור להינתן כולו רק בסוף הפרויקט. לרוע המזל, הפרויקט עניין אותה מאוד, אך הדרישות, במקום להניע אותה לפעולה גרמו לה לדחיינות וחוסר התלהבות.

דר' יצחק אדיג'ס, מומחה בינלאומי להתנהגות ארגונית, בנה מודל לתקשורת בארגונים, שבעיניי מתאים מאוד לחיים. במודל זה הוא מאפיין ארבעה סגנונות תקשורת: תומך, מקדם, משימתי ומנתח. בכל אחד מאיתנו תמהיל של כולם כאשר יש אחד דומיננטי ואחד משני. אלה קובעים את האופן בו אנחנו מקבלים אינפורמציה, את קצב ההתנהלות שלנו, את ההתמקדות שלנו ואת האופן בו אנו באים לידי ביטוי בחברה. "מנתח" לדוגמא הוא מישהו שלוקח לו זמן לעבד את המשימה והוא יורד בה לפרטים. "משימתי" מכוון לביצוע. הם לא מדברים באותה שפה. אם משימתי רוצה להניע "מנתח", הוא צריך לדבר בשפה ש"המנתח" יבין.

אין שיחה יש מאבק

בדרך כלל אנחנו עסוקים בצדק שלנו. אנחנו מטיחים בבן הזוג/ילד/חבר לעבודה את התלונות שלנו. מעבר לעובדה שזה מעורר התנגדות וכעס- זו היא דרך ללא מוצא. הרי נקודת המבט של כל אחד מאיתנו לא תשתנה בקלות, בפרט שנלווים אליה רגשות. הדרך היא לדבר על תאוריות ומתוך השיח הכללי להגיע למכנה המשותף.

במקום "עוד פעם לא סידרת את החדר" אפשר לדבר על מה נותן תחושה טובה בחדר, על איך אפשר להשיג סדר וכו'. ואם זה לא עוזר.. עלו לרמה פילוסופית גבוהה יותר. בתאוריות אין רגשות.

הבחירה לשמוע מה שרוצים ולא מה שהאחר אומר

מכירה מישהו שבחור תמיד לשמוע מה שהוא "רוצה". משום מה זה תמיד נשמע לו שלילי ולא עוזר אם מתקנים לו את השמיעה - הוא דבק בה.

מה הסיבה לכך? יתכנו אמונות שלו הקשורות בדימוי עצמי, בקורבנות, במסכנות.

אם מישהו כזה בא אליכם לטיפול, בחנו אמונות אלה ואת המקור שלהן ולמדו אותו לחיות ללא קורבנות ומתוך אחריות  (מי שלוקח אחריות על חייו, לוקח אחריות גם על הדרך בה הוא מסתכל על העולם) למשל, למדו אותו לשמוע את התמצית האיכותית של הדברים הנאמרים לו וגם למדו אותו להכניס למרחב שלו רק קולות שמקדמים אותו וכו'…

סינקו בניית אתרים | Ran Meron Studio Art Design | דף הביתאודותאימון הוליסטיתטא הילינג