4.4.14 הלילה חלמתי חלום ובחלום...

הלילה חלמתי חלום ובחלום...

זוכרים את יוסף, בנו הצעיר של יעקב, שבגלל חלומותיו הנבואיים, זכה להיות משנה למלך פרעה, לאחר שנמכר על ידי אחיו לעוברי אורח ישמעאליים ועל ידם למצרים. בעצם.. יוסף הוא הסיבה הפרוזאית לכך שמצאנו עצמנו מספרים מדי פסח את סיפור יציאתנו ממצריים, לא?!

כמו יוסף, גם אני מרבה לחלום, בשנתי ולעיתים אף בהקיץ. מרבית חלומותיי דומים לסרט מדע בדיוני, מרתקים, מצפייה ראשונית נראים לגמרי לא הגיוניים, עם יכולת מופלאה של מעבר בין הזמנים ואפילו בזמנים מקביליים.

אתמול חלמתי על 4 נשים. הייתה ביניהן אינטראקציה. אני הייתי אחת מהדמויות. בעצם התפקיד שלי בחלום היה לתמוך וללוות את שאר הדמויות.  את האחרות לא הכרתי בחזותן, אך בהלך רוחן בהחלט כן.

הנה סיפורן:

אחת הייתה אם חד הורית לילד קטן, שערה היה ארוך מאוד. ממש עד הריצפה. היא כל הזמן קיבלה הצעות תעסוקתיות מדהימות וכל הזמן נמנעה מהם, עד ש"האדמה הזדעזעה תחת רגליה". והיא חויבה ממש ל"קפוץ על ההזדמנות". אפילו נאלצה כתוצאה מהמקרה, לגזור את שערה ולשנות הופעתה החיצונית.

אני מכירה אישה זו גם מתוך עצמי וגם בדמויות הסובבות אותי. היא פוחדת משינויים ונאחזת בכח במה שיש לה. נראה לה בטוח יותר. לרוע המזל, רעידת האדמה שפקדה אותה בחלומי ואילצה אותה לנוע, הוכיחה לה שה"בטוח" אינו אלא אחיזת עיניים וטוב היתה עושה אם כבר מזמן הייתה נעה קדימה.

אחת הייתה נשואה בפעם הרביעית, לאחר ששכלה את בעלה השלישי בנסיבות אלימות. מכל בעל הביאה 3 ילדים לעולם. היא הייתה עסוקה בלרצות אחרים, נעה לה מזוגיות לזוגיות. חייה סבבו סביב איתור החוסר. חייה נעדרו אושר וסיפוק. המיקוד היה על  רדיפה אחר מה שחסר. היא מעולם לא התענגה על מה שבורכה בו.

אישה זו אני מכירה פחות בעצמי.אני מוצאת אותה לרוב אצל אחרים, אך גם היא זוקפת ראשה לפעמים, ואני נמלאת בתסכול על מה שאין לי ומעלמת מכל השפע שכן בורכתי בו.

האישה הרביעית, הייתה אישה כוחנית. התוודעתי אליה (בחלומי) בסופר בקרב על התור לקופה. היא הייתה חסרת פשרות, בטוחה בצדקתה. לא נעימה. לא קשובה.

גם היא נמצאת לעיתים בתוכי והאדם הסבלני וסובלני שהולך ומתחזק בי, מפנה לשברירי רגע את מקומו ומאפשר גם לה לזקוף ראשה.

אינני יודעת מה הביאני לחלום דווקא על נשים אלה, אולי הן משולות ל 4 הבנים מהגדת הפסח, אולי 4 הנשים הן אוסף של כל האנשים בהם נתקלתי בזמן האחרון. אולי הן מראות לי כמה השתנתי בעצמי. אני עוד נותנת על כך את דעתי.

העיסוק בפירוש חלומות הינו חוצה  גבולות תרבות, זמן ומקום.

פרויד, יונג ואריך פרום ופסיכולוגים נוספים,עסקו בפירוש חלומות וסברו שלסמלים ולדמויות בחלום משמעות בחייו המציאותיים של החולם.

החלום הוא תוצר של תהליך נפשי, המייצג את אישיותו או את נפשו של האדם. החלום הוא ביטוי להדחקות או המשך ליבון שאלות וסוגיות שמטרידות את החולם בחייו. שקיים רצף בין המתרחש בעירות לבין המתרחש בחלומנו

העיסוק בפירוש חלומות ידוע עוד בזמנים עתיקים וקדומים. 

בתלמוד הבבלי נאמר ש "חלום שלא נפתר - הריהו כאגרת שלא נקראה" (ברכות נ"ה),

 כולנו חולמים חלומות, לא תמיד אנחנו זוכרים אותם. גם זכירת חלומות, היא מיומנות נרכשת.

החזיקו לצד מיטתכם מחברת חלומות והקדישו את זמן הערות הראשון לכתיבת זיכרון החלום.

סינקו בניית אתרים | Ran Meron Studio Art Design | דף הביתאודותאימון הוליסטיתטא הילינג