22.8.14 - הטון עושה את המוסיקה

הטון עושה את המוסיקה

אני כותבת לך מאילת.
אני מאוד אוהבת את אילת, את הים, את ההרים אפילו את הנסיעה לאילת אני אוהבת.

רק דבר אחד העיב הפעם על נסיעתי. ערב הנסיעה הייתה מריבה קולסאלית בין ביתי לביני. אני אמרתי לה משהו בחיוך וצחוק. משהו שפתח ארובות פייה להמטרת גשמים רבים . ממש טורנדו התחולל בביתנו בעקבות משפט תמים שאמרתי. במקרה זה, לא הועילו הסברי על משמעותו המקורית של המשפט. ביתי בחרה להבין מה שהיא רצתה להבין.

גם לך קרה שאמרת משהו והבינו אותו לגמרי אחרת?

לאונדרדו דה וינצ'י אמר "היופי בעיניי המתבונן". משמע שנינו יכולים לראות אותם מראות ולשמוע אותם צלילים והחוויה האישית של כל אחד מאיתנו יכולה להיות שונה מקצה אל קצה.


נשאלת השאלה, מה הופך את אותם מראות וצלילים למספר חוויות שונות? התשובה היא: נקודת המבט שלנו.

נקודת המבט שלנו היא פרי נטיית האופי שלנו - אנשים אופטימיים ושמחים יראו מראות שפסימיסטיים עגומים לא יראו ולהיפך.

הזכרונות האישיים של כל אחד מאיתנו, גם הם מעצבים את נקודת המבט שלנו. יש לנו נטייה לשחזר זכרונות וכך פעם אחר פעם להחיות את ההיסטוריה.

לפעמים יש למילים שונות אותה הגייה. טון מסויים עשוי לשנות את משמעות המילים. (אימי צטטה תמיד את הביטוי הצרפתי "הטון עושה את המוסיקה"

הבשורה הטובה היא, שכמו כל דבר, גם את נקודת המבט שלנו ניתן לאמן ולהרחיב. אפשר להתאמן כל יום בלמצוא את הצד המואר, במקום להסחף אל הצד האפל של הדברים. אני למתאמני בשיטת הפרקטיקה הרוחנית, עוזרת לראות נקודות מבט נוספות. אפשר לנסות לעשות זאת גם לבד.

אני ממליצה גם על פתיחות בהקשבה. הסיכמו לשמוע לא רק את מה שאתם מתוכנתים אליו, אלא את כוונת המשורר, במיוחד, אם המשורר לידכם ומסביר לכם את כוונתו. אבל גם אם המשורר לא לידכם, נסו הקשבה אחרת, לפעמים מובנה של המילה, היא המובן שאומרה נותן לה והיא שונה מהמובן המקובל.

דר חיים שפירא, בספרו "על הדברים החשובים באמת" מספר סיפור שכותרתו "לשיר כל הדרך לסיביר". הסיפור הוא אודות מישהו שקרא שיר הלל למשטר ובכל זאת מצא עצמו כלוא בסיביר. והנה השיר שהוא קרה:

"אני יודע? עיר תקום כאן?
 אני יוד? קומוניזם יחיה לנצח?
 אני יודע? אני בטוח? כן?"


יתכן שאם קורא השיר, היה קורא אותו עם סימני קריאה במקום סימני השאלה, הוא לא היה נכלא.

את כל מה שכתבתי לכם היום, יכולתי לכתוב מנקודת המבט של "חיים ומוות ביד הלשון" מספר משלי. וזו לדעתי דוגמא נהדרת, שנקודת המבט היא בחירה שלנו, ואפשר לחון כל לשון.

ובנימה אופטימית זו

שבת שלום


 

סינקו בניית אתרים | Ran Meron Studio Art Design | דף הביתאודותאימון הוליסטיתטא הילינג