מתי מתחולל שינוי

אנחנו בני האדם, סתגלנים מטבענו.  אנחנו מסתגלים למצבים קיצוניים.
בהיסטוריה של האומה שלנו, למדנו על אנשים ששרדו את השואה, בתנאים קיצוניים של רעב, פחד, אלימות, קור.
מכירים את הסרט "127 שעות" בכיכובו של ג'ימס פרנקו, שם מסופר סיפור אמיתי על ארון רלסטון שנלכד 127 שעות בתוך נקיק ונאלץ לכרות את ידו שנלכדה תחת סלע? הוא שרד ללא מזון ומים משך כמעט חמישה וחצי ימים עד שהצליח לחלץ עצמו.
 
לא צריך ללכת רחוק, לסיפורים קיצוניים.
גם אנחנו מסתגלים לחיי היום יום שלנו, בין אם הם מסבים לנו עונג ואושר ובין אם הם גורמים לנו צער וחוסר סיפוק.
חלקנו לכודים שנים בעבודות שאינן הולמות אותנו, קמים בוקר בוקר לעבודה, ללא חשק, עושים עבודתנו ללא חשק ומתרעמים על כך שאנחנו לא מגיעים להישגים, או על כך שאנחנו חולים, עצובים... חלקנו נמצאים במערכות יחסים שלא גורמות להם סיפוק, "בשביל הילדים", כי "מה יגידו ההורים".
 
כך אנו מרחיקים את הקווים האדומים שלנו אט אט, תוך הסתגלות איטית.
יום בהיר אחד אנו מתעוררים ותוהים איך התרחקנו כל כך מהמהות שלנו. אנו מביטים במראה ולא אוהבים את מי שניבט אלינו דרכה – הכאב גדול מנשוא! נמאס לנו! אנחנו לא יכולים לדמיין אף לא שנייה נוספת במצב זה!
 
זה הזמן שלנו לחולל שינוי ולהתחיל לצמוח!
 
כמובן שהמצב האידיאלי הוא לחולל את השינוי לפני שהגענו לקצה, מתוך בחירה ולא מתוך אילוץ, לצמוח בתנאים שלנו ולא מתוך דרמה שנכפית עלינו. אולם, כאמור, רבים מאיתנו כלל לא מבחינים שהם מוסטים מהדרך, ואז כשמגיע המצב שבו כבר אי אפשר לשאת את המציאות כפי שהיא, לא נותרת ברירה אלא לשנות.
 
חוסר הברירה הזה יכול לבוא בדמות מחלה, גירושים, פיטורים – מצב בו נכפית עלינו מציאות חדשה אליה אנחנו צריכים להסתגל. ואם נעשה זאת לטובתנו, לא נסתגל, אלא נברא מציאות חדשה – את המציאות אותה אנו רוצים.
 
אם לא נעשה זאת, אם נסתפק שוב בהסתגלות, המציאות תמשיך לזמן לתוך חיינו אירועים שיעמתו אותנו עם הפסיביות, עם חוסר הפעולה ותליית הסיבות לחוסר הפעולה מחוצה לנו (ריאקטביות), עד שנהפוך לפרואקטיביים וננקוט החלטה ומעשים בנוגע לחיינו ולדרך בה אנו רוצים לחיותם.

 

סינקו בניית אתרים | Ran Meron Studio Art Design | דף הביתאודותאימון הוליסטיתטא הילינג