אשליות על קשרים בינאישיים

יסודות של שיטות רוחניות כמו הקבלה, הבודהיזם, האלכימיה המצרית הן זהות והתפתחות הרוחנית בהן מדברת על שלושה מימדים: התפתחות הנשמה, התפתחות רגשית והתפתחות מוסרית לא מהיבטים של מוסכמות חברתיות וחוקים, אלא מעליהם.
המוסריות קשורה לתפיסה שאמנם אנחנו נפרדים אך אנחנו גם חלק אינטגרלי מהכל. כל אחד מאיתנו הוא חלקיק נשמה. ואם אנחנו פוגעים באחר בכוונה, בעצם, אנחנו פוגעים בעצמנו.
תפיסה זו מדברת על מספר אשליות היכולות להשפיע על מערך הקשרים הבינאישיים שלנו עם אחרים:

הישרדות – תחושה קמאית שאין מי שדואג לנו, גורמת לנו להילחם כדי לקבל את מה שאנחנו רוצים,
כשבפועל רוב הסיכויים הם, שאם רק נתנסח בבהירות יתנו לנו במשחה את מה שאנחנו רוצים.

מעמדית – או שאני שולט או שאני נשלט. או שאני חזק או שאני חלש.
האשליה גורמת לנו להנמיך אנשים אחרים כדי להרגיש חזקים וגבוהים. כדי להצדיק זאת אנחנו טוענים בשם החוק, המוסר, הרוב, הצדק...

יש רק מציאות אחת – בפועל הכל כמו בניסוי שני החרכים מהפיזיקה הקוונטית.
בניסוי ניסוי להכריע האם האור הוא גל או חלקיקים, כשהקרינו אותו מבעד לשני חרכים הוא התנהג כמו  גל וכשהקרינו אותו מבעד לחרך אחד הוא התנהג כמו חלקיקים. משמע, המציאות תלויה במי מסתכל ודרך מה הוא מסתכל.
המסקנה היא שאין מציאות אחת. שכל אחד מאיתנו רואה מציאות שונה!
 
בספר 4 הסכמות שכתב דון מיגל רואיז,  ואם עוד לא קראתם, כדאי לכם לרשום את השם ולקרוא.
הוא מציע לא לקחת שום דבר באופן אישי וזה מביא אותנו לאשליה הרביעית, המחשבה שאנחנו מרכז העולם וכל דבר שהאחר עושה או אומר קשור בנו.

האשליה החמישית היא שאני יודעת הכל ולכן אני מניחה הנחות וכותבת תסריטים שכל קשר בינם לבין מה שקורה אצל האחר הוא מקרי בלבד. דון מיגל רואיז מציע "אל תניחו הנחות" אני מוסיפה "תשאירו את הסרטים לקולנוע".

אז מה אפשר לעשות אחרת?
להיות מודעים לאשליות ואופן ההתנהגות שלנו. אם אנחנו מזהים שאנחנו שבויים באשלייה כלשהי, פשוט להגיד לעצמנו שזו אשליה ולנהוג אחרת
 
 

 

סינקו בניית אתרים | Ran Meron Studio Art Design | דף הביתאודותאימון הוליסטיתטא הילינג